19 Temmuz 2024 Cuma

Sosyal Medya

Son Eklenenler

Kitabı her Müslüman hatta her insan okumalı...

1000kitap.com sitesinde 'Göğe Vurdun' mahlasıyla "Müslüman'ın Diyeti" kitabı değerlendiriliyor. İşte kalem erbabının görüşleri.
17 Mayıs 2023 19:49
Kitabın isminin "Müslüman'ın Diyeti" olması okumadan önce diyet listesi ya da kilo vermek ile ilgili birşey okuyacağımı düşündürmüştü. Ama kitap beslenmek ile ilgili çok geniş çaplı bilgiler içeriyor.

İslami ölçülere göre beslenme kitabın asıl konusu.

Hadisler ışığında, Peygamberimizin (sav) hayatından bize ulaşan bilgileri derleyerek çok güzel bir kaynak ortaya çıkmış.

Pek çok yazarın, alimin fikirlerine de yer verilmiş. Yazar verdiği bilgiler hakkında yapılan araştırmaları da eklemiş.

Verilen bilgilerin, araştırmaların kaynaklarının sayfa altında belirtilmesi kitabın güvenirliğini artırmış.

Sadece yazarın kendi fikirlerinin değil aynı zamanda beslenme alanında bilgi sahibi pek çok kişinin de fikirlerini okuyoruz. Kitabı okurken okuyacağım bir sürü yazar ve kitap ismi not aldım.

Beslenme ve gıda konusu çok derin bir konu ve her insanın mutlaka öğrenmesi gereken önemli bir mesele.

Yediklerimizin bedenimiz ve sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu kitabı okuduktan sonra çok net bir şekilde anlıyoruz.

Hastalıklarımızın asıl sebebi ağzımızdan girenler ve yine neredeyse her hastalığın şifası da yediğimiz besinlerde saklı.

Maalesef günümüz koşullarında gerek popüler kültürün etkisiyle gerek mutfağa yeterli parayı ayıramamamız sebebiyle kötü besleniyor, yediklerimizin doğallığına, besin değerlerine vermemiz gereken önemi vermiyoruz. Tükettiğimiz gıdaların içinde neler olduğuna, nerede üretildiğine, doğallığına bakmıyoruz.

Doğal ve sağlıklı beslendiğimizi düşünürken bile aslında yediklerimizin çoğu gdolu.

Çocuklarımıza yedirip içirdiklerimiz onların sağlığına, zihnine hatta ahlakına bile etki ediyor ama biz sırf sussunlar diye bunları göz ardı edip ellerine en sağlıksız market ürünlerini sıkıştırıyoruz.

İslam bizim için herşeyi düşündüğü gibi beslenmemizi de düşünüp nasıl ve ne yememiz gerektiğini bize anlatıyor.

Fıtrata uygun beslenme herkesin hastalıklar ile uğraştığı çağımızda en önemli mesele olmalı. Doktorlar, diyetisyenler ilaçlardan önce besinleri bize önermeli.

Devlet üretilen gıdaların doğallığını takip edip tohumlarına gerekli önemi vermeli.

Biz müslümanlar Efendimiz'in (sav) ne yiyip içtiğini, ne yememizi önerdiğini araştırıp hayatımıza uygulamalıyız. Kitaplar okuyup çevremize önermeliyiz. Kitabı her müslüman hatta her insan okumalı kesinlikle ama özellikle diyetisyenlere, doktorlara ve annelere öneriyorum.

Okuyalım bilinçlenelim.

İktibas kaynağı
Yorum Yap
Diğer İçerikler