28 Mayıs 2023 Pazar

Sosyal Medya

Son Eklenenler

Yeniden merhaba

Gerçek Hayat Dergisinin 1 Mayıs 2021, 1067. sayı editör yazısı
15 Mayıs 2021 16:23
Günlük gazeteler genellikle sıcak haber verirken, haftalık haber dergileri daha çok dosya ve tahlil haberciliği yaparlar. Aylık haber dergisi geleneği olsa da çok yaygın değil. Hele ki, gündemin çok hızla değiştiği, internetin haberleri çok hızla tükettiği, bu hıza televizyonun bile yetişemediği bir dönemde gazetelerin bile habercilik yapamayacağı ileri sürülür.

Bu iddiaya göre günlük gazeteler ‘bayat’ haber veriyorsa, haftalık dergilere pek de ihtiyaç kalmayacaktır. Oysa biz, 2000 yılından bu yana haftalık olarak neşredilen Gerçek Hayat’ı elinizdeki 1067. sayısı ile birlikte aylık bir mecmuaya dönüştürdük.

Sıcak haber vermek dergilerin görevi değil. İster haftalık, isterse de aylık olsun haber dergileri haberin en ince noktalarına odaklanır, derinlemesine bir tahlil yaparak dosyaya dönüştürür.

Habercilik sahalarının tümünde meslek icrasında bulunmuş bir meslek mensubu olarak, haberciliğin de zaman içinde büyük değişim geçirdiğini, özellikle de internetin yaygınlaşması ve dahi sosyal medyanın istilası ile çığırından çıktığının farkındayız.

İnternet haberciliği tümüyle hıza dayanan, doğru ile yanlışın girift olduğu, metnin her an değişime uğrayacağı ve kaybolabileceği bir türdür. Televizyonlar bazı açılardan internet haberciliğine benzer bir üslûba sahiptir. Hepsinin derdi hız ve de gündemin peşinde koşmadan gündem oluşturmak. Oysa bu her zaman mümkün olamaz.

Mecrası ne olursa olsun tüm yayın organlarında temel unsur; yayın sahibi veya yayın yönetmeninin habercilik anlayışı ve dünya görüşüdür. Yayın kuruluşunun ekibinin yaş ve tecrübesi büyük ehemmiyet arzeder. Özellikle de devam etmekte olan korona sürecinde medyanın büyük bir kısmının korku imparatorlarının sultası altına girmesiyle habercilik ve haberler önemli ölçüde itibar kaybetti.

Gerçek bir habercinin kendi medeniyetini, modern dünyayı, inşa edilmek istenen sistemi, dünyadaki siyaset ve iktisada hâkim unsurların gayelerini, mantığı, matematiği, tarihi ve dahi yaşadığı toplumun tüm hâllerini bilmek gibi bir mükellefiyeti var. Aksi durumda bu sahada çalışmaması ve/veya çalıştırılmaması icabeder.

Gazeteciliğin bir nevi masabaşı editörlüğe, video kliplerine dönüştürülmek istendiği bir zamanda derinlemesine tahlil yapabilmek, ak ve karayı istila etmiş grileri ayıklamak kolay iş değil. Zâten gerçek gazetecilik kolay bir meslek değil.

Gerçek Hayat ise gerçek dışı haberleri, istila ettiği, devlet ve şirketler arasındaki daha büyük bir rekabetin hüküm sürdüğü bu zamanda hâdiseleri derinlemesine tahlil görevini üstlenmiştir. Bunun için de ter dökmeyi sürdürecektir.

2015’in son aylarında Albayrak Medya bünyesine katılan Gerçek Hayat’ın yayınları ve özellikle de son üç yılda ortaya koyduğu kapak ve dosya konuları büyük bir teveccüh görmüştür.

Elinizdeki dergimizin mevcut tafsîlatlı dosyalarına ilave yeni bölümlerin eklediğini göreceksiniz. Batı dünyası, İslam dünyası ve Türk dünyasından mücmel haberler, hiciv, değerli taşların insanlar üzerindeki etkileri, ayın tarihî şahsiyetleri, seyre değer siyasi mesaj yüklü filmlerin ele alındığı sinema köşesi, kültür-sanata getirilen ve getirilecek yeni üslup, Türkiye’de yaşayan başka memleketlere mensup gençlerin rengarenk hatıraları ve 30 yaş altı gençleri kalem erbabı yapmaya dönük genç kalemlerden seçilmiş örnekler gibi mühim köşelerimizle de tanışacaksınız.
 
Ayrıca MTTB ve TBMM Başkanlıkları ile Kültür Bakanlığı da yapmış olan İsmail Kahraman Bey ile başladığımız ve her ay mühim bir şahsiyetle sürdürmeye gayret edeceğimiz ‘yuvarlak masa sohbeti’ de merakla bekleyeceğinizi umduğumuz bir bölüm olmaya namzet.

104 emekli amiralin gece yarısı bildirisi ile yeniden gündeme gelen darbe tartışmaları, bunların memleketimize zararları ve de Rusya-Ukrayna sınırında yükselen tansiyonun ortaya çıkardığı savaş endişesi ile kıyamet savaşı olabilecek 3. cihan harbi iddialarına yönelik tahlillerin yanı sıra Sultan Abdülaziz Han merhumun Güney Afrika’ya gönderdiği Ebubekir Efendi’nin torunları ile yapılan mülakat ve Afrika’daki Ramazan iklimi de Gerçek Hayat’ın bu sayısında sizleri bekliyor.

Nasip olursa her sayımızla birlikte bir de poster hediyemiz olacak. İlk posterimiz 143 yıllık hikâyeye sahip lâkin bugüne nasip olan Taksim Camiine ait... Bunca hacmine rağmen Dergimizin birim fiyatını hem de abonelik ücretini oldukça mâkul tuttuk. Yeni abonelere eski sayılarımızdan 20’şer adet veya ‘Bir Ömür Ramazan-Ruhun Ziyafeti’ kitabı hediyemiz olacak.

Derginizin her ay düzenli adresinize ulaşmasını sağlamanın en kolay yolu birlikte.com.tr’den abone olmak.

Bilvesile Ramazan Bayramınızı tebrik ederiz.

Vesselam!
Yorum Yap
Diğer İçerikler