Anasayfaİletişim
  • Kemal Özer Kimdir?
  • Makaleler
  • Fotoğraflar
  • Videolar
  • Kitaplar
  • Programlar
Konya’da doğdu. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalıştı. Bilişim firmalarında yöneticilik yaptı. Halen Yeni Söz Gazetesi’nin Genel yayın Yönetmenliği görevini yürüyor. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Başkanı. Yayınlanmış 8 kitabı var. Yeni Söz’de ve çeşitli mecmualarda yazıyor. 2014 FETA ‘Emanet’ ödülüne layık görüldü.

Ramazan Kitabı

Kitaplar26 Haziran 2014 Perşembe

Kemal Özer'den Ramazan'a dair sıradışı bir eser daha... BU ESERİ RAMAZAN HEDİYESİ OLARAK DAĞITABİLİRSİNİZ. BUNUN İÇİN YAYIN EVİNİ ARAYABİLİRSİNİZ. Tel 0212.352 00 50
 
Şatafatlı iftar sofralarının moda olageldiği günümüzde Ramazan farizasının gerçek anlamı, uygulanma biçimi ve kula kattıkları, şaşırtıcı ama unutulmaya yüz tutmakta.

Modern zamanların iftarları adeta birer israf vesilesi olmuş durumda. En önemli ibadetlerden biri olan bu kutsî ayın amacı tam tersine dönüşmekte. Kemal Özer, Ramazan’ın hem fizyolojik hem de ruhani boyutuna açıklık getiriyor. Çünkü “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an-ı Kerim’in indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun.” diye buyuruyor Allah (c.c.). İyi ama Ramazan ayını nasıl idrak edeceğiz?

Orucun sırları ve batınî şartları başlığı altında şu bilgileri veriyor Kemal Özer: Avamın orucu mide ve tenasül uzvunu şehvetlerden sakındırmaktır. Havassın orucu kulak, göz, dil, el, ayak ve sair azaları günahlardan uzak tutmaktan ibarettir. Ahass’ul-Havassın orucu ise kalbi dünyevî düşüncelerden tamamen arındırıp Allah’tan başka her şeyi kalpten uzaklaştırmaktır. Peki bizim orucumuz hangisi olacak? Orucun daha yüksek aşamalarına niyet etmek ve bunu gerçekleştirmek için neler yapabiliriz?

Ramazan’ın bir de sosyal ve fizyolojik yönü var şüphesiz. İnsanları akşam ezanında sofraların başına hangi güç toplayabilir? Hangi güç bu anda sokakları boşaltıp dinginleştirebilir? Hangi zamanın evde olma telaşı bu kadar haz verir insanlara? Elbette Ramazan ayı ve orucun anlamlı telaşıdır bu etkiyi uyandıran.

Nasıl ki namaz için alınan abdest gün boyu bedeni temiz tutuyorsa, oruç da hem arınma sağlar hem de bedenin fiziksel aktivitesini güçlendirir. On bir ay, gün boyu tüketilenleri sindirmekle mükellef olan ağız, mide, karaciğer, böbrek, bağırsak, pankreas gibi sindirim organları Ramazan ayı boyunca çok daha düşük bir tempoda çalışarak adeta istirahat ettirilir. Bu sayede varsa sorunlarını gidererek zindeleşirler. Oruç sayesinde beden yıl boyu biriktirdiği kirlerden ve yağlardan arınır. Oruç da diğer ibadetlerde olduğu gibi kulun sağlığı açısından konulmuş bir ibadettir ve bu farziyetteki hikmetleri modern tıp henüz yeni yeni fark etmektedir.

Ramazan Kitabı’nın yanıt verdiği önemli sorulardan bazıları şöyle: Orucu nasıl tutmalı? Orucun maddi ve manevi arınmasından nasıl yararlanmalı? Normal günlerde çoğu kimse için iki öğün yeterken oruçlu iken dört beş öğün yemekten nasıl korunabiliriz? Şayet Ramazan ayı ile diğer aylar arasında hem fizyolojik hem de ruhsal bir değişim olmayacaksa oruç tutmanın bir anlamı olabilir mi? Kullarının aç kalmasından Allah’ın bir menfaati olmadığına göre, oruç tutarak aç kalmamız maddi ve manevi bir arınma sağlamayacak ise niye kendimizi bazı nimetlerden mahrum edelim? Helal ve tayyib yiyeceklerden kasıt nedir? İftar ve sahurda ne yemeli, ölçüyü kaçırmamak için ne yapmalı?


Kapağı büyütmek için tıklayınız

KİTABIN BÖLÜMLERİ
 
Ramazan, Kur’an-ı Kerim ve Kadir Gecesi

Ramazan ve Oruç

Ramazan ve Sahabe 
 
Ramazan, Helâl ve Tayyib
 
Ramazan ve Sahur
 
Ramazan ve İftar
 
Ramazan ve Ekmek
 
Ramazan, Hurma ve Meyveler
 
Ramazan Davetleri
 
Ramazan ve Diş Kirası
 
Ramazan, Su ve Zemzem
 
Ramazan, Çay ve Diğer İçecekler
 
Ramazan Tarifleri
 
Ramazan’da Nasıl Kilo Alınır?
 
Ramazan’da Çocuk
 
Ramazan, Hamilelik ve Emzirme
 
Ramazan, Zam ve Paketleri
 
 
 
Ramazan ve Açlık
 
Ramazan’da Osmanlı
 
Ramazan’da İtikâfa Girmek
 
Ramazan, Sadaka ve Zekât
 
Ramazan’da Dua
 
Ramazan ve Teravih
 
Ramazan ve Umre
 
Ramazan’da İsraf Yarışı
 
Bir Ramazan Masalı
 
Bayram ve İkram

Teknik Özellikler

Eser adı: Ramazan Kitabı
Yazar: Kemal Özer
Yayınevi: Hayykitap - 260
Kategori: Gizli Hazinenin Keşfi 16
Birinci baskı: Haziran 2014 - Ramazan 1435
Sayfa sayısı: 248
Ebat: 13 x 21
ISBN: 978-605-5181-67-3
 
Tanıtım desteği verebilirsiniz
Yayınlanmış Diğer Eserleri
Deccal Tabakta – 2010 - Hayykitap
Şeytan Ye Diyor! – 2011 - Hayykitap
Müslüman’ın Diyeti – 2012 - Hayykitap
Yediklerimizin İçinde Ne Var? – 2012 - Hayykitap
Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler – 2013 - Hayykitap
Hangi Suyu İçmeli? – 2014 - Hayykitap

 
 
AVRUPA TEMİN YERLERİ
KİTAPYURDU AVRUPA
 
TÜRKİYE TEMİN YERLERİ
KİTAPYURDU
D&R
Babil
İdefix
 
 
Medya yansıma
 
 

İsim
Mail
Mesaj
Doğrulama: 9923457
 

antikemalist | 25.06.2015 10:30:15 (Kitapyurdu.com yorumu)
Ramazan ayından önce okudum. Kemal Özer'in diğer kitapları gibi gayet başarılı. Kısaca ramazan ayında nasıl arınırız ve temiz, tayyib gıdalarla besleniriz onu anlatmış, ramazanda uygulanacak bazı tariflere de yer vermiş

epsilonn | 25.06.2015 10:30:15 (Kitapyurdu.com yorumu)
Kısa sürede kendini okutan akıcı bir kitap, Ramazan başladı demeden alıp okumakta fayda var, Kemal beyin Müslümanin Diyeti adlı kitabi da siddetle tavsiye ederim.

faruk tuzgen | 03.07.2014 20:04:25 Hayırlı olsun... Lakin Sivas'ta ve internet sitelerinde de kitabı bulamadım. Lütfen kitabı temin etmemize yardımcı olur musunuz? (Teşekkürler: http://www.kitapyurdu.com/yazar/default.asp?id=239265 burada var.)

züleyha | 02.07.2014 23:47:43 hayırlı olsun. çok
sevindim. emeğinize sağlık

Feride | 27.06.2014 11:44:47 çok sevindim, hayırlı uğurlu olsun bol bol okunsun inşaallah.

Hikmetli Kıssalar Gençlere Hisseler
'Gülen Şeytanlar Tarihi' kitapçılarda
İyi Gıda Kötü Gıda
مكائد أبالسة الطعام Şeytan Ye Diyor'un Arapça baskısı çıktı
Şeytan Çıplak
Hangi Suyu İçmeli?
Ramazan Kitabı
Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler
Yediklerimizin İçinde N(E) Var?
Müslüman'ın Diyeti
İletişim
Şeytan Ye Diyor - İnsan Ne Yemeli Ne Yememeli?
Deccal Tabakta

Moral Fm'de: İyi gıda iyi gelecek

+ Devamı


TVNET Sağlık Raporu'ndayız

+ Devamı


Kontv'de Düzlem programının konuğuyuz

+ Devamı


TV24'de küresel tuzakları konuşuyoruz

+ Devamı


Sultanbeyli'de konferans ve imza

+ Devamı


8 Ekim 2018 Ankara KAGEM Konferansı

+ Devamı


İFAM'da gençlerle buluştuk

+ Devamı


Ömer Öztürk Talebe Yurdunda konferans

+ Devamı