Anasayfaİletişim
  • Kemal Özer Kimdir?
  • Makaleler
  • Fotoğraflar
  • Videolar
  • Kitaplar
  • Programlar
Konya’da doğdu. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalıştı. Bilişim firmalarında yöneticilik yaptı. Halen Yeni Söz Gazetesi’nin Genel yayın Yönetmenliği görevini yürüyor. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Başkanı. Yayınlanmış 8 kitabı var. Yeni Söz’de ve çeşitli mecmualarda yazıyor. 2014 FETA ‘Emanet’ ödülüne layık görüldü.

Kendini cezalandıran seçmen ve parti

Makaleler15 Haziran 2015 Pazartesi

Kemal Özer'in Yeni Söz Gazetesi'nin 15 Haziran 2015 tarihli nüshasındaki köşe yazısı
 

Ahmet 23 yaşında bir öğrenci. Aynı zamanda bir ajansta şoförlük yapıyor. Seçim sonuçlarını onunla değerlendik. Partiler ve koalisyon hakkında şunları söyledi:

“CHP, ‘her ligde oynayabilirim’ diyen bonservisli takım gibi bir parti. Vizyon CHP’nin değil, reklam ajansınındı. O ajans, Ak Parti’nin insana değil de, ekonomiye yatırım yaptığını gördü. Ak Parti’yi bu ve diğer zayıf noktalarından vurdu.

MHP cıva gibi her kaba göre şekil alan bir parti. Neye hizmet eder çözmek güç. Bu partiyi biz çözemediğimiz gibi, tabanının da çözebildiğini sanmam.

Ak Parti aday seçiminde hata etti. Koalisyon ortağı olursa, başarı ortağına, başarısızlık ise Ak Parti’ye kesilecek. İnşaallah 13 yılda kazandığımızı koalisyonla heba etmez. Seçmen “ağır tokattan” ülkenin zarar gördüğünü ilk günden fark etti ve pişman. Dilerim Ak Parti’de bunu görür ve bir an evvel erken seçime gider…”

“Oyumu Ak Parti’ye vermedim ama bugün seçim olsa veririm” diyenlerin sayısında önemli bir artış var. Anketlere de yansıyan bu gelişme doğru okunmalı.

Seçim sonuçları ile ilgili başta İsrail olmak üzere Türkiye düşmanlarının mutluluk sarhoşluğuyla dillerinin bağının çözülmesi iyidir. Bu sevinçle söyleyip yazıklarını bir kenara not etmek gerek.

İlk sonuçların verdiği hazla İsrail’in gelişmeleri doğru okumadığını düşünen Arad Nir, Al Monitor’de yer alan makalesinde, “Evet Erdoğan’ın partisi artık tek başına iktidar değil ve bu Erdoğan’ın gücünü zayıflayıcı bir durum ama unutmayın, Erdoğan hâlâ ve en az dört yıl daha Türkiye’nin başkanıdır” diyerek düşmanların mutluluklarını kursaklarında bırakıyor.

Aslında seçim sonuçları hakkında en ibretamiz cümleler, Fransız Liberation gazetesinin "Osmanlı'nın düşüşü" ile İtalyan La Repubblica’nın “Yeni bin yılın Selahaddin Eyyübi'si son metroda durduruldu” manşetlerindeydi. Bu başlıklar, kendi kendini cezalandıran Türkiye seçmeni için birer ibret levhası niteliğinde.

Dün üst düzey bir bürokrat arkadaşım aradı ve sonuçlarla ilgili sohbet ettik. O dostum diyor ki; “İktidar, çok ciddiye aldığı bürokratlar ve danışmanlara soracağına, sokağa kulak verseydi, bu hezimet yaşanmazdı.”

Seçim pusulasının tasarımı yüzünden sadece İstanbul’da oyların yüzde 6’sı (537 bin 422) iptal edilmiş. Osman Pamukoğlu dahi buna itiraz ederken, Ak Parti neden itiraz etmedi? Diyelim ki, seçim öncesi basiretleri bağlandı. Neden, İstanbul seçimlerinin iptali için müracaat edilmedi anlamak güç.

Talihsiz sonuçta, iktidar kadar yerel yönetimlerinde kusurlu olduğunu görmek gerek. Son yerel seçimlerde bazı oylar başkan adaylarından ziyade, paralel çetenin hamlesine karşı verildi. Fakat kerameti kendinde sanan pek çok belediye başkanı bunu görmedi. Sonuçta ekâbirlik ve tembellik iktidarı zayıflattı.

Öte yandan, pek çok bakanlığın politikaları halkı bezdirdi. Aşı yaptırmak istemeyen mütedeyyin aileler, “çocuklarınızı elinden alacağız” tehdidine maruz bırakıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açtığı sayısız dava, toplumu ve Ak Parti’nin seçmenini bezdirdi.

Toplumun tümünü ilgilendiren ziraat (gıda ve beslenme) politikaları bütünüyle yanlıştı. Dev bir gıda şirketinin yöneticisi, tepkilere rağmen genel müdür yapıldı. Bu alanda İslam’ın vecibeleri hiç önemsenmedi. Ak Parti şunu iyi bilmeli ki, iktidarda CHP, MHP ve HDP yahut bir batılı şirket müdürü olsaydı, bundan daha farklı gıda ve tarım politikası izlenmezdi. Unutmayın! Muhalefet sizin bu hususta yaptığınız her şeyi destekledi. Oysa bu hususta, tabandan yükselen tepkiler hiç mi hiç umursanmadı. Tohum konusundaki yanlış politikalar hayal kırıklığına yol açtı, gerçekler gizlendi.

Bürokrasi ve bazı bakanların kendilerini başarılı göstermek için sunduğu istatistikler, gerçek sanıldı, yanlışlara inanıldı.

Dostane eleştiriler düşmanlık olarak görüldü. Farklı görüşü olanlar neredeyse hiç dinlenmedi.

Her devrin adamlarına pirim verildi. Toplumda pek karşılığı olmayan “yanaşma” gazeteci, yazar, çizer tipler el üstünde tutuldu. Destekleyen gazete sayısı arttı ama ortada topluma ulaşan ve toplumu etkileyen gerçek gazete sayısı artmadı. Bâtıl da olsalar kendi dünya görüşü çerçevesinde “etkin” gazetecilik yapan muhalif medyanın etkinliği küçümsendi.

Çok kanun çıkarmak marifet olarak görülüp, Meclis kanun makinesine dönüştürüldü.

Pek çok “dindar” Kürdün bile milliyetçilik fesadında erimesi yeterince fark edilemedi.

Ülkenin baş belası bürokrasinin, Ak Parti’yi yıpratan karanlık ilişkilerine yeterince dikkat edilmedi. Bu bürokrasi ki, dışarıda aralıksız iktidarı eleştirdi.

Ak Parti’nin en çok oy kaybettiği alan, en çok yatırım yapılıp övünülen yüksek öğrenimdi. Zira herkesi üniversite mezunu yapmaya kalkmanın yanlış olduğu görülemedi. Ayrıca “kaliteli insan” olmak için, yüksek lisans ve doktora yapmak marifet olarak yeterli sayıldı. Çok okul, çok öğretmen ve dijital eğitimle yetinilerek, 13 yılda maarif meselesi halledilemedi.

Sadece gaz veren sivil toplum örgütlerine itibar edildi, diğer dost kuruluşlar hiç görülmedi.

Dün dünde kaldı. Dünden ders çıkartıp, yeni hamleler bekliyoruz. Aşağıdaki kıssayı burada anlatmazsam yazı eksik kalacak!

Avcının biri bir serçe yakalar. Kuş dile gelerek, “Benimle ne karnın doyar, ne de bırakmakla aç kalırsın. Eğer bırakırsan sana üç değerli şey öğretirim” deyince avcı da kabul eder. Özgür kalan kuş söyle der:

1) Elinden çıkana üzülme! 2) Olmayacak şeylere inanma! 3) Eğer beni kesseydin karnımdan her biri yüz gram ağırlığında iki mücevher çıkacaktı, sende zengin olacaktın” deyinde avcı “üçüncüsünü bir daha tekrarla” der.

Serçe “sen ilk ikisini unuttun, üçüncüyü ne yapacaksın? Sana elinden çıkana üzülme ve olmayacak şeye inanma demiştim. Ama bil ki, benim toplam ağırlığım elli gram gelmez, nasıl olurda yüz gramlık iki mücevher olur bende!”

Yeni Söz gazetesi

İktibas: Yeni
 Akit


İsim
Mail
Mesaj
Doğrulama: 4794595
 

talha | 17.06.2015 01:02:21 bunlara ilaveten ak parti daha önceki seçim çalışmalarında süper projelerle toplum karşısına çıkmıştı. fakat bu seçimde proje olmadığı gibi devamlı hdp ye chpye yüklenilerek gereksiz, boş bir stareteji izlendi. onları adam yerine koyup her seçim meydanında laf söylemenin bir karşılığı olmadı

Hüseyin Eskici | 15.06.2015 16:50:58 Hocam selamlar kendini iyi gizliyosun niye TV lerde sizi göremiyoz hayret köpek mamasi üzerine bile program yapan medyamiz insanlarin ne yedigini arastirmiyomu ne ??? daha olmadi kendiniz web tv kurun youtube de vs yayinlayin bildiklerinizi paylasmak zorundasiniz toplum icin islamin geregi selamlar

Hikmetli Kıssalar Gençlere Hisseler
'Gülen Şeytanlar Tarihi' kitapçılarda
İyi Gıda Kötü Gıda
مكائد أبالسة الطعام Şeytan Ye Diyor'un Arapça baskısı çıktı
Şeytan Çıplak
Hangi Suyu İçmeli?
Ramazan Kitabı
Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler
Yediklerimizin İçinde N(E) Var?
Müslüman'ın Diyeti
İletişim
Şeytan Ye Diyor - İnsan Ne Yemeli Ne Yememeli?
Deccal Tabakta

Moral Fm'de: İyi gıda iyi gelecek

+ Devamı


TVNET Sağlık Raporu'ndayız

+ Devamı


Kontv'de Düzlem programının konuğuyuz

+ Devamı


TV24'de küresel tuzakları konuşuyoruz

+ Devamı


Sultanbeyli'de konferans ve imza

+ Devamı


8 Ekim 2018 Ankara KAGEM Konferansı

+ Devamı


İFAM'da gençlerle buluştuk

+ Devamı


Ömer Öztürk Talebe Yurdunda konferans

+ Devamı