Anasayfaİletişim
  • Kemal Özer Kimdir?
  • Makaleler
  • Fotoğraflar
  • Videolar
  • Kitaplar
  • Programlar
Konya’da doğdu. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalıştı. Bilişim firmalarında yöneticilik yaptı. Halen Yeni Söz Gazetesi’nin Genel yayın Yönetmenliği görevini yürüyor. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Başkanı. Yayınlanmış 8 kitabı var. Yeni Söz’de ve çeşitli mecmualarda yazıyor. 2014 FETA ‘Emanet’ ödülüne layık görüldü.

İsrail sorununun çözümü Sina’dan geçer

Makaleler4 Ağustos 2014 Pazartesi

Eskiden Arap-İsrail savaşından söz edilirdi. Sonra süreç Filistin-İsrail savaşına dönüştü. Şimdi ise kasıtlı olarak HAMAS-İsrail savaşından söz ediliyor.

Bugün söz konusu olan sorun, Yahudi sorunudur. Özellikle son saldırı, İsrail’in insanî, ahlakî,  vicdanî ve hukukî hiçbir değer tanımadığını bir kez daha tescilledi. Keşke alçaklık sadece İsrail’le sınırlı kalsaydı…
 
Artık sorunun adını doğru koymak gerekiyor. Ortadoğu’da ki bu meselenin gerçek adı: Yahudi/İsrail sorunudur!
 
Son Gazze vahşeti göstermiştir ki, Yahudi kontrolündeki uluslararası kurumlar, ABD, AB, Rusya ve İslam ülkelerinin hiçbiri Yahudi sorununu çözme taraftarı değil. Bunların tek istisnası Türkiye ve Katar!
 
Saldırının bahanesi olan üç İsrailli’nin, Hamas ve Filistinliler tarafından kaçırılmadığı İsrail sözcüleri tarafından itiraf edildiği halde, Türkiye dışında kimse açıktan İsrail’i eleştirmeye cesaret bile edemedi.
 
Yahudileşmiş olan İslam ülkelerinin yöneticileri ve batılı yöneticiler, bu bilinçli iblislik karşısında kıllarını bile kıpırdatmayacağına göre, Yahudi sorununu çözmek yine Türkiye’ye düşer.
 
İyi ama nasıl?
 
İLK ADIM DİPLOMASİ

Elbette ilk adım diplomasi. Ama diplomasi akıl, vicdan ve insanlığın ölmediği zamanlarda etkindir. Bütün bunlar ölse de, diplomasiye yine de devam etmek gerek. Fakat yetmez.
 
Suriye ve Irak’ın içine düştüğü durum, Yahudi sorununun büyümesine neden oluyor. Buna kaybedilmiş ülke Mısır’ı da eklemek gerek.
 
Kudüs, 1967’ye kadar Filistinlilerin yaşadığı Ürdün toprağıydı. Arap rejimlerinin beyinsizliği yüzünden kaybedilen savaşla, İsrail işgaline maruz kaldı.
 
Gazze ve Sina Yarımadası ise Mısır’a ait topraklardı. İsrail buraları da 1967’de ele geçirdi. Varılan mutabakatla 1979’da Sina yeniden Mısır’a geçerken, Gazze Filistin toprağı olarak kaldı.
 
Sina Yarımadası resmen Mısır toprağı olsa da, Mısır’ın fiilen hâkim olduğu bir bölge değil. Yarımada’da çok sayıda aşiretten yarım milyon dolayında insan yaşıyor ve adeta bir silah deposu.
 
Sina, Gazze’nin nefes alması için vazgeçilmez can simidi. Gazze’yi açık hava hapishanesine çeviren sadece İsrail değil, aynı zamanda İsrail uşağı Mısır rejimi. Çünkü Refah sınırını kapatarak bu zulme ortaklık ediyor. Gazze’nin belki de en huzurlu dönemi, Mursi’nin iktidarında oldu. Darbenin nedenlerinden biri de buydu. Bu savaş aynı zamanda bu birikimi yok etmek içindir.
 
SİNA KAOSU, TÜM MESELELERİ ÇÖZEBİLİR

Sina’nın karışması, Gazze için kurtuluş olmakla kalmaz, hem Mısır rejimini sarsar, hem de Yahudi sorunun çözümünü kolaylaştırır.
 
Bu nedenle kim yapar bilemeyiz ama Sina’da yaşanacak bir kargaşa, Sina’da dâhil bütün bölge için kurtuluş olabilir. Sina elbette Mısır toprağı olarak kalmalı. Ama Firavunî geleneğin temsilcileri olan Mısır yönetiminin ‘adam’ olması için Sina’nın ayaklanması gerek.
 
Sina’da çıkan kaos; Gazze’ye silah, gıda, ilaç ve enerji olmak üzere her türlü ihtiyacın girmesini sağlar. Bu kargaşa ilk olarak İsrail terörünü engeller sonra da İsrail sorununun çözülmesini sağlar.
 
ÇOCUKLARI DOKTOR VE MÜHENDİS YAPMAYIN

Filistinlilerin en temel sorunlarından biri de nitelikli insan azlığı. Filistinlilerin şahadet sevdalısı olması sorunları çözmeye her zaman yetmez. Sonucu şahadet olsa da, sorunlar ölümle çözülemez.
 
Diasporadaki Filistinlilerin ezici çoğunluğu, mühendis veya doktor. Teknik adam gerekli ama düşünce, din, işadamı ve diplomat yetiştirmediğiniz müddetçe meseleler hallolmaz.
 
Türkiye’de birçok aile, cemaat ve siyasi yapı, doktor ve mühendisleri birinci sınıf öğrenci görürken, diğer öğrencileri ikinci sınıf gördüler. Şimdi bu tür cemaatler sahneden çekildi. Herkes bilir ki, Türkiye’de büyük üniversitelerin çoğunu doktorlar yönetir. Sonuçsa ortada!
 
Teknik adam yeteri kadar olmalı, ama sırf geliri yüksek olduğu için zeki çocukların bu alanlara yönlendirilmesi stratejik bir hata.
 
Zor şartlarda yaşayan ve özellikle de diasporada hayat süren kavimlerin düşünce, din, iş adamı ve diplomatlarının çokluğu akıllı çözümler geliştirilmesine yardım eder ve sorunları hafifletir. Bunun en iyi örneği Yahudi ve Ermeniler.
 
İslam dünyasının en temel meselesi, keyfiyet değil kemiyet. Elbette keyfiyet, kemiyetten çıkar. Bugün tüm dünyaya dağılmış 7-8 milyon Filistinli var. Bunların bir bölümü de oldukça zengin. Ama Filistin ve Kudüs davasını dünya kamuoyuna aktarabilecek, Filistin’de ya da diasporada kaç Filistinli var? Kaç etkin Filistinli yazar var?
 
Bizim aklımıza Edward Said ve İsmail Recai Farukî ve Yaser Arafat’tan başkası gelmiyor. Belki de başka yok! Bunlarında hiç biri yaşamıyor.
 
Elbette bu dert sadece Filistin’e özgü değil. Benzer sorun İslam dünyasının tümü için geçerli.
 
Özetle artık ne İsrail, Filistinlileri o topraklardan -en gelişmiş silahları ile- atabilir, ne de İsrail sorunu mevcut yöntemlerle çözülebilir.
 
Çözüm yolu nitelikli insan yetiştirmek ve Sina yarımadasından geçiyor. Belki Türkiye’yi yönetenler ve özelliklede Türk istihbaratı bunu görür.

OKUNACAK KİTAPLAR
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE GELENEĞİ
Yusuf Kaplan
Paradigma Yayınları

 

İsim
Mail
Mesaj
Doğrulama: 707477
 

mehmet | 16.08.2014 22:12:12 s.a Hocam Filistin Konusunda İranın tutumunu niye bahsetmiyorsunuz? Filistililerin Füzeleri kimin Katarla Türkiyemi verdi?

abdullah said | 05.08.2014 20:30:29 Sina'nın karışması nasıl olacak da Gazze'nin kurtuluşuna vesile olacak hocam? Bu mısırı bütün bütün mahvetmez mi? Anarşi bize hiçbir fayda sağlamaz... Bizim asıl eksiğimiz irşaddır. Toplumlardaki bozukluk değil mi ki fesada zemin oluyor.. gazze için Mısır'ı feda edemeyiz. Müslüman idealist düşünecek ama realist davranmak zorunda. Biz su olalım aynı damarda biriken yek pare, rabbim bi yol gösterip sahili selamete ulaştırır elbet. biz göremesek de çoçuklarımız görecek inş.

İsmail | 05.08.2014 11:33:49 Allah razı olsun çok güzel bir tespit. Tam 12 den vurmuş inşallah istihbarat dikkate alır.

mehmet ali | 04.08.2014 22:24:39 SAYIN HOCAM YAZINIZ GÜZEL OLMUS FAKAT BENIM ANLAYAMADIGIM SEY
YASER ARAFAT NE KADAR IYI OLURSA OLSUNDA ... DEGIL MIYDI? (AÇIKLAMA: Hayır değildi. Samimi biriydi. Geçirdiği evre, süreç ve çaresizliği ile hataları birlikte değerlendirilmeli. Sonuç Filistin davası için bir ömür tüketti. Hakkı teslim uzak olmak zulümdür. Ayrıca İslamî bir sistem kuracağım diyebilir miydi? Dese ne olurdu?)

Hikmetli Kıssalar Gençlere Hisseler
'Gülen Şeytanlar Tarihi' kitapçılarda
İyi Gıda Kötü Gıda
مكائد أبالسة الطعام Şeytan Ye Diyor'un Arapça baskısı çıktı
Şeytan Çıplak
Hangi Suyu İçmeli?
Ramazan Kitabı
Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler
Yediklerimizin İçinde N(E) Var?
Müslüman'ın Diyeti
İletişim
Şeytan Ye Diyor - İnsan Ne Yemeli Ne Yememeli?
Deccal Tabakta

Moral Fm'de: İyi gıda iyi gelecek

+ Devamı


TVNET Sağlık Raporu'ndayız

+ Devamı


Kontv'de Düzlem programının konuğuyuz

+ Devamı


TV24'de küresel tuzakları konuşuyoruz

+ Devamı


Sultanbeyli'de konferans ve imza

+ Devamı


8 Ekim 2018 Ankara KAGEM Konferansı

+ Devamı


İFAM'da gençlerle buluştuk

+ Devamı


Ömer Öztürk Talebe Yurdunda konferans

+ Devamı