Anasayfaİletişim
  • Kemal Özer Kimdir?
  • Makaleler
  • Fotoğraflar
  • Videolar
  • Kitaplar
  • Programlar
Konya’da doğdu. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalıştı. Bilişim firmalarında yöneticilik yaptı. Halen Yeni Söz Gazetesi’nin Genel yayın Yönetmenliği görevini yürüyor. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Başkanı. Yayınlanmış 8 kitabı var. Yeni Söz’de ve çeşitli mecmualarda yazıyor. 2014 FETA ‘Emanet’ ödülüne layık görüldü.

17 milyon lüks daire nasıl yakılır?

Makaleler19 Mayıs 2008 Pazartesi

19 Mayıs 2008 itibari ile birçok alanda sigara yasağı başlıyor. Benim ne kadar biri sigara düşmanı olduğumu tanıyanlar bilir. Hamdolsun kendisi ile hiçbir dostluğumuz olmadı İnşallah olmayacakta.

Hasan Celal Güzel'in 'Trafikteki 'girilmez' işareti bile bende oraya girme arzusu uyandırmıştır. İnsan, yasaklarla hiçbir hedefe ulaşamayacağını, ancak büyük tecrübelerden geçerek yıllar sonra anlayabiliyor. Bence sadece yasakları yasaklamak lâzım? cümlelerine katılmamak mümkün değil.

 

Bu kanun, sigara içme oranını düşürmediği gibi artıracağından hiç kuşku duyulmamalı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan değil de Mesut Yılmaz olsaydı bu kanun çıkmazdı. Çünkü o bir tiryaki.

 

Sigaraya düşman birinin bu şekilde düşünmesini çoğu kişi manidar bulacaktır. Gerekçelerimde haksız değilim. Dostum Aydın Işık iyi bir tiryakidir. Ancak özgürlüğüne tiryakiliğinden daha tiryakidir. O'na bile sigarayı bıraktırmaya gücüm yetmedi.

 

Birkaç yıl önce ziyaretime gelirken eşine diyor ki: 'Şimdi bir kaza yapsak, bende aracın altında kalsam, (Allah c.c. korusun) Kemal beye haber etsek, gelince ne der biliyor musun' diye sorar. Yenge hanım 'Hayır' deyince. 'Aydın ağabey sigara içmeyeceğine söz ver, seni kurtarayım. Yoksa ben gidiyorum der!'

 

Yine dostlarım bilir ki: Sigara tiryakisi fakirlere yardım edilmesine hep karşı çıkmışımdır. Sigara konusunda bu kadar ketum birinin bu kanunu eleştirmesinin bir anlamı olmalıdır. Bnce de 'sadece yasakları yasaklamak lâzım'. Bu sorun yasakla çözülmez.

 

Mecliste olsam oy hakkımı, bu kanun aleyhine kullanmakla kalmaz daha farklı çözümler getirirdim. Hatta sadece bu kanun değil, yasak getiren tüm kanunlar için aynı şeyi yapardım.

 

Kuşkusuz bu yasağı ilk uygulayan ülke Türkiye değil. Hong Kong'a gittiğinizde hemen her yerde sigara içenlere 5000 HK Doları ceza uygulanacağı yazılarını görürsünüz. Sigara tüketimi kanunla yasaklayarak azaltılamaz. Hong Kong'da da yasak çözüm olmamış. Hatta bir sigara firmasının 'güzel kadınlar sigara içer' reklâmı tiryakiliği artırmış.

 

'Temiz, Helal ve ipin uçunu kaçırmak II' başlıklı yazımızda ?Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu verilerinden hareketle 2007 yılında kişi başına 1540 adet ve yine kişi başına 77 paket sigara tüketilmiş olduğunu ve bunun yıllık faturası 13,5 milyar doları bulduğunu, kişi başına yıllık sigara harcamamızın 193 Dolar? olduğunu yazmıştık. Buna bir ilave daha yapalım. 17 Milyon düzenli tiryakimizden her bir tiryakinin yıllık sigara harcaması ortalama 800 dolar. Bir ömürde lüks bir daire parası yani 17 milyon lüks daireyi yakmak?

 

Hayat kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Allah c.c. ?Temiz/helal olanlarından yiyin, bu hususta azgınlık etmeyin sonra gazabım üzerinize iner? buyurur.

 

Türkiye, dünya tütününün yüzde 4'ünü üretiyor. Türkiye'de sigara ve alkol için tüketim yaşı ise 12'ye kadar düşmüş. Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM)'e göre, Türkiye sigara tüketiminde dünyada 7. sırada. Ülke genelinde yaklaşık 17 milyon tiryaki var. Erkeklerin yüzde 56,3'ü, kadınların yüzde 42,8'i sigara içiyor. Yani erişkin nüfusun yüzde 51'i tiryaki. Sigarayı deneyen her 4 kişiden 3'ü bağımlı hale geliyormuş. Küresel Gençlik Tütün Araştırmasına göre, 13-15 yaş grubu öğrencilerin yüzde 29,3'ünün sigarayı denemiş.


Gençlerin madde kullanmaya başlamasında; kötü örneklik -aile, öğretmen, arkadaş-, arkadaş baskısı, merak, ergenlik dönemi hırçınlığı, beğeni ve kabul görme isteği, sigaranın tane olarak satılması gibi faktörler var. Sigaranın tane olarak satılması denemeyi kolaylaştırmasından dolayı bu faktörlerin en başında geliyormuş.

 

Sigara içenlerin yüzde 15'ini gelişmiş, yüzde 85'ini de gelişmekte olan ülkelerde ki tiryakiler oluşuyor. Türkiye Toraks Derneği Tütün ve Sağlık Çalışma Grubu'na göre dünyada 1,3 milyar kişi sigara içiyor, ülkemizde sigaradan kaynaklanan hastalıklardan dolayı günde 250 kişi dünyada ise yıl 4,9 milyon kişi hayatını kaybediyor. 

Kırsal alandaki kadınlar arasında sigara içimi çok az iken, kentlerdeki orta sınıf kadınlar arasında sigara içimi hızla yükseliyor. Türkiye'de 3 milyon KOAH [akciğer hastalığı] hastası varmış ve her yıl 50 bin yeni akciğer kanseri olgusu ortaya çıkıyormuş. Türkiye'de son 10 yılda sigara tüketimini ne acı ki yüzde 50 artmış.

 

Sigara içenler 17 milyonla sınırlı değil elbette. 53 milyon pasif içi var. Sigara içmeyenlerin içenlerinden dumanlarından etkilenip hastalanmalarını yanı sıra; tüm kanserlerin yüzde 70'inin akciğer kanserlerinin ise yüzde 90'ının tek nedeni sigara imiş.

 

Ey Adem (adam) Allah c.c. yalnızca seni akıllı yarattı. Ve O yaratıcı Kitab-ı Kerim'inde seni hep akletmeye davet ediyor. Sana verdiği vücut emanetine ihanet ettiğin gibi, çevrendeki insanların hak ve hukukuna tecavüz etmektesin. Sahi sen akıllı bir adam mısın? Yoksa tek çaban Rabbini yalanlamaya çalışmak mı?

 

Bu verilere rağmen, yasağa neden karşısın diye soranlara ise İmam Hatip Lisesi yıllarımdaki bir anımı anlatayım. Okulumuzun çok güzel bir bahçesi vardı. Ta o tarihlerde ağaçların altına çimler ekilir, su göletine çevrilir ama çimler bir türlü büyümezdi. Aslında büyümemesinin iki nedeni vardı. Birincisi ağaçlar çok büyük ve dalların genişliği nedeniyle çimler hiç güneş alamıyordu diğeri ise biz öğrencilerdi.

 

'Gereksizse söndür', 'israf etme' gibi hahçenin her yerinde 'çimlere basma', 'gülleri koparma', 'doğayı sev' şeklinde militarist ve despotik emir levhaları asılıydı. Öğrencilerde, ortalama bir Türk gibi inadına tam tersini yapardı. Bir hafta sonu okul müdürü tüm levhaları değiştirtmiş ve 'çimlere basmak serbest', 'gülleri koparabilirsin' gibi levhalar astırmış.

 

İlk teneffüste bunu herkes fark etti. İlk tepki şu 'basmıyorum', 'koparmıyorum'. Aslında müdür genetik kodları çözmüştü.

 

Şimdi hem dünyanın en büyük tütün üreticisi olacaksın, üstelik ekim için destekler vereceksin, sigara üzerinden 8-10 milyar dolar vergi alacaksın, sonra da uyduruk bir kanunla yasaklamaya kalkacaksın? Bu olmaz ve tutmaz. 2009'da seçim var ve o tarihe kadar bu kanun zaten uygulan(a)maz. Uygulansa seçimi alamazlar. 2009'da kanunlar mezarlığında yeni bir kanunumuz daha olacağından endişe etmiyorum.

 

Aslında devleti yönetenler şunu göremiyor. Sigara üzerinden 8-10 milyar dolar vergi tahsil ederken yine sigara yüzünden hastalanan vatandaşlarının tedavisi için 20-30 milyar dolar harcıyorlar. Hesapçı Kemal abi (Unakıtan) bu farkı nasıl göremez?

 

2004 yılında bir basın açıklamamda ?Sosyal Güvenlik Kurumları sigara içmeyenlere indirim yapmalı? önerisini getirmiştim. Önerimde özetle: 'Sosyal Güvenlik Kuruluşları sigara içmeyen üyelerine ek indirim uygulayarak sağlıklı yaşamı desteklemelidirler. Hem kamu sağlığını hem de kendi sağlıklarını tehdit eden sigara tiryakileri ile sigara içmeyen tüketicilerin sosyal güvenlik kuruluşlarına aynı sağlık primini ödemeleri kabul edilemez bir uygulama olup eşitlik ilkesine de aykırıdır. Sigara tiryakileri genç yaşta bile yüzlerce hastalığa yakalanmaktadırlar. Bu nedenle de sosyal güvenlik kurumlarınca karşılanan tedavi giderleri artmakta ayrıca tedavide görev alan hekim ve sağlık çalışanlarına da daha büyük yük getirmektedirler. Sigara içen üye ile içmeyen üyenin sosyal güvenlik kurumlarına olan maliyetleri de aynı olmadığına göre aynı pirimin tahsil edilmesi adalet ve hakkaniyet ölçülerine aykırıdır' görüşlerine yer vermiştim.

 

Tüm yasaklara karşıyım. Nasıl ki 1980 darbecileri önce yasak koyuyorlar sonra yasakların duyurulmasını yasaklıyorlardı. Bende yasakların yasaklanmasını istiyorum. Sigara içene az emekli maaşı ve fazla pirim, bu alanda elde edilecek vergiden herkes için çok daha karlıdır. Sigara içip kendi sağlığının dışında, tiryaki olmayan bizleri de etkileyenler size bu konuda hakkımız helal değildir.

 

Kur'an-ı Kerim'e bir kez olsun kulak verin ve aklendenlerden olun.

 

Aklendenler olabilmek dileğiyle?

 İsim
Mail
Mesaj
Doğrulama: 3556283
 

hrn | 05.04.2015 14:53:20 Kemal bey çok haklısınız tüm zararlarını biliyoruz görüyoruz ama sigara içmeden bağımlı olmadan da anlayamıyorsunuz bende çok görürdüm odamda sigara içilmez yazısı vardı şimdi tiryakiyim her gün her pakette bırakmaya çalışıyorum inş akledenlerden oluruz büyük konuşanlardan değil :)
(Size hastaneden hiç kan verdiler mi?)

Hikmetli Kıssalar Gençlere Hisseler
'Gülen Şeytanlar Tarihi' kitapçılarda
İyi Gıda Kötü Gıda
مكائد أبالسة الطعام Şeytan Ye Diyor'un Arapça baskısı çıktı
Şeytan Çıplak
Hangi Suyu İçmeli?
Ramazan Kitabı
Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler
Yediklerimizin İçinde N(E) Var?
Müslüman'ın Diyeti
İletişim
Şeytan Ye Diyor - İnsan Ne Yemeli Ne Yememeli?
Deccal Tabakta

Moral Fm'de: İyi gıda iyi gelecek

+ Devamı


TVNET Sağlık Raporu'ndayız

+ Devamı


Kontv'de Düzlem programının konuğuyuz

+ Devamı


TV24'de küresel tuzakları konuşuyoruz

+ Devamı


Sultanbeyli'de konferans ve imza

+ Devamı


8 Ekim 2018 Ankara KAGEM Konferansı

+ Devamı


İFAM'da gençlerle buluştuk

+ Devamı


Ömer Öztürk Talebe Yurdunda konferans

+ Devamı